10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Refrigerated Mashed Potatoes

There are times when you want a home-cooked meal but you don’t have the energy or the time to boil and mash potatoes, so you buy from the grocery store a tray of prepared mashed potatoes. It’s okay if you do this from time to time, but don’t make a habit out of it.

For a 20 ounce tray of prepared mashed potatoes costs $4.59, so this means an ounce costs around 23 cents, while a bagged russet potatoes are available at less than 3 cents per ounce. So, you can save 20 cents per ounce.

Pages ( 10 of 11 ): « Previous1 ... 89 10 11Next »

Latest

Lifestyle

Mind & Soul

Trending

Nutrition

Curiosities

Get Weekly updates

Subscribe now