10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Prepared Guacamole

Following a basic recipe, the average cost of homemade guacamole, is around 20 cents per ounce. By contrast, if you buy the prepared version available in grocery stores, you will pay 43 cents per ounce, which means you are doubling the costs.

Of course, besides the cost effectiveness, making your own guacamole can help you avoid any unwanted ingredients the store version usually contains, such as added sugars, artificial flavorings or too much salt.

Pages ( 3 of 11 ): « Previous12 3 45 ... 11Next »

Latest

Lifestyle

Mind & Soul

Trending

Nutrition

Curiosities

Get Weekly updates

Subscribe now