Categories: Lifestyle

12 Everyday Things That Are Way Too Expensive

Ice Cubes: $325

Why would anyone pay for something that melts? Well, if you want a cool drink and avoid the “traditional machine-ice, generally made with local tap water, may contain upwards of 150 impurities and carcinogens, resulting in poor-tasting and potentially unhealthy ice” then you’ll have no problem paying $325 for 50 premium ice cubes sold by Gläce Ice.

Being “an engineered product protected in a resealable package, ensuring a sanitary chain of custody from origin to enjoyment”, Gläce Ice cubes are apparently “healthier” than traditional ones. Or, you could simply make your own ice cubes at home, free of charge.

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

smartlivingtips

Recent Posts

10 Factors That Might Stop You From Investing In Real Estate

Real estate investments can turn into a stable source of profit. Whether you are looking…

4 years ago

17 Foods You Never Knew Were Banned in America

We might be living in the land of the free, but not everything is legal.…

4 years ago

11 Personal Finance Tips For Every Stage of Your Financial Life

People are prone to make mistakes sooner or later in their lives, that’s just the…

4 years ago

16 Reasons You Can’t Escape The Poverty Trap

Many Americans struggle with financial hardships, from exorbitant healthcare costs to taxes, college tuition and…

4 years ago

Want to Save Money? Here Are 16 Effective Ways to Trick Yourself Into Doing It!

When it comes to setting money aside there are many strategies out there, some that…

4 years ago

Do You Make Any of These 20 Cooking Mistakes?

Nobody is born a chef, we know that. But a lot of people seem to…

4 years ago