Money wasted: $82 million-plus
A penny costs more to make than it’s worth, and that’s been the case for 12 years and counting. Still, in 2016 the U.S. Mint wasted $46 billion by issuing pennies at a production cost of 1.5 cents apiece. The nation’s annual loss is closely related to global metal prices, which reached their peak in 2011, when pennies cost 2.41 cents apiece.
We all have our “off” days. Some of us have them more often than others,…
What’s better than a perfect pour of vino? Enjoying it in a scenic wine-centric European…
Are you an angry bird? Try these simple tricks to chill and think before you…
In the first three months after getting his Dexcom continuous glucose monitor (pictured), Ric Peralta…
Americans are eating less sugar and more whole grains, but they still love french fries,…
Torrent Pharmaceuticals is expanding a recall of blood-pressure medication possibly tainted with a cancer-causing chemical.…