Categories: Trending

10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Refrigerated Mashed Potatoes

There are times when you want a home-cooked meal but you don’t have the energy or the time to boil and mash potatoes, so you buy from the grocery store a tray of prepared mashed potatoes. It’s okay if you do this from time to time, but don’t make a habit out of it.

For a 20 ounce tray of prepared mashed potatoes costs $4.59, so this means an ounce costs around 23 cents, while a bagged russet potatoes are available at less than 3 cents per ounce. So, you can save 20 cents per ounce.

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

A.S.

Recent Posts

14 Essential Tips to Save Money at Kroger

It might not seem like it, but Kroger is actually the largest supermarket chain in…

5 years ago

10 Deals at Target Impossible to Refuse

With a vaccine on the way, soon you'll be able to go back to your…

5 years ago

14 Products You Shouldn’t Buy Brand New

Buying new is overrated! Why spend hundreds of dollars on new things when you can…

5 years ago

15 Home Improvements That Don’t Help You Sell Your Home Faster

Home improvements can make a home more appealing to potential buyers. Or so we think.…

5 years ago

16 Simple Organizing Tasks You Can Perform in Less Than 30 Minutes

Your home should be a place to relax, unwind and declutter your mind. A messy…

5 years ago

Uncertain Times: 21 Tips to Boost Your Emergency Fund

Since COVID-19’s spread across the globe has been declared a worldwide pandemic in March of…

5 years ago