Categories: Trending

10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Baked Goods

Sure, we all love to enjoy in the morning, or sometimes in the afternoon, some baked goods, like muffins. But do you know at what cost this already baked products come? Surprisingly enough, you can buy many more muffins, only if you are willing to bake them yourself.

For example, you can buy from the grocery store a 12 count package of mini-muffins with $4.59. By contrast, one box of 18.6 ounce of muffin mix yields 26 to 30 mini muffins for the same price. So, you can double the number of the muffins you can have for the same price, even when adding the cost of buying other ingredients, like eggs and vegetable oil, only if you make them yourself.

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

A.S.

Recent Posts

12 Everyday Things That Are Way Too Expensive

How much would you be willing to pay for a pencil? Toothpaste? A litter box…

5 years ago

10 Most Relaxing Paint Color Ideas According to an Interior Designer

You know that pouring yourself a hot cup of tea, listening to your favorite low-key…

5 years ago

Ready for These 10 Important 2021 Tax Changes?

Thankfully, every year we get a little heads up as to what to expect in…

5 years ago

12 Out of the Box Money-saving Tips You Need to Try!

There are, arguably, a ton of ways to save money out there. From depositing pennies…

5 years ago

20 Things from the ’90s That Are Worth a Fortune Today

You might want to check out your old baseball cards or sift through those boxes…

5 years ago

The 25 safest American cities to live in

Crime levels have declined sharply in the US over the past two decades. According to…

5 years ago