Categories: Trending

10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Shredded Cheese

When you go grocery shopping, you can buy 32 ounces of medium cheddar cheese in a block for $7.99, which means you will spend around 25 cents per ounce. But when you go for the shredded medium cheddar cheese of the same brand, you will pay $3.29 for 8 ounces, or 41 cents per ounce.

The shredded cheese comes with a higher price, simply because it’s already shredded, so you are paying for the extra labor required to shred the cheese. So, you can save money by buying cheese that comes in a block, which you can shred by yourself. It may be worthwhile to buy shredded cheese when you want a special mix of cheese that, obviously, it’s not available in a block. Otherwise, you will save money if you just put in a little work in shredding the cheese.

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

A.S.

Recent Posts

25 Most Underrated and Charming Small Towns You Need To Visit

Are you planning your next trip? Thinking about retiring in a quiet and safe place?…

4 years ago

19 Things Your Doctor Doesn’t Want to Hear From You

Respect the expert’s opinion It’s not easy becoming a doctor. It takes years of hard…

4 years ago

12 Dividend-paying Stocks That Will Boost Your Retirement Income

If you’ve paid any attention to the news lately, you’ve probably seen the surprising developments…

5 years ago

11 Home-Features Buyers Will Hate The Most About Your House

If you want to sell your home and get the best price for it, the…

5 years ago

10 Common Myths About Home-buying That You Shouldn’t Believe

When you’re finally ready and able to buy a house, even if it’s not your…

5 years ago

9 Amazing American Mountain Towns You’ll Want To Retire To

More and more seniors are researching towns across the U.S. where they could settle down.…

5 years ago