Hamburgers are just awesome. But did you know that if you are willing to make your own hamburger patties, you can save money? For example, a package of 93% lean ground beef is available at $5.49 per pound, while a 1 pound package of raw lean hamburger patties costs $6.89. Therefore, you are paying for the convenience of having already prepped patties with $1.40 more.
So, it would be cheaper to make your own patties, and the good news is that it only takes you like a couple of minutes to form the patties. Plus, you can add in the mix any seasoning you like.
We all want to live in a huge house or apartment or at least make…
Aldi, the well know and compact German grocery store is a favorite among many Americans…
The new coronavirus continues to spread all over the world and authorities continue to inform…
Don't know a smart camera from a spotlight camera? Here's everything you need to know…
While there are lots of great Kirkland Signature products available at your local Costco, here…
When things are in short supply, what can you turn to instead? Here are some…