30 Quick Choices That Will Cost You a Lot in the Future

MAKING DINNER WITH GENERIC PASTA SAUCE

Honestly, this is something you should be making at home for far cheaper than you’re buying it by the jar. But if you are stopping off for a quick jar of sauce to go with that night’s dinner, shouldn’t it at least taste as if you used some real ingredients?

Consumer Reports’ Consumerist called generic pasta sauce “akin to pouring ketchup on your spaghetti,” and when that costs $2.70 for 25 ounces and Classico is $3 for 24 ounces, it doesn’t cost all that much to trade up.

Pages ( 9 of 31 ): « Previous1 ... 78 9 1011 ... 31Next »

Latest

Lifestyle

Mind & Soul

Trending

Nutrition

Curiosities

Get Weekly updates

Subscribe now