10 Extra Grocery Costs You Are Not Aware Of

Baked Goods

Sure, we all love to enjoy in the morning, or sometimes in the afternoon, some baked goods, like muffins. But do you know at what cost this already baked products come? Surprisingly enough, you can buy many more muffins, only if you are willing to bake them yourself.

For example, you can buy from the grocery store a 12 count package of mini-muffins with $4.59. By contrast, one box of 18.6 ounce of muffin mix yields 26 to 30 mini muffins for the same price. So, you can double the number of the muffins you can have for the same price, even when adding the cost of buying other ingredients, like eggs and vegetable oil, only if you make them yourself.

Pages ( 5 of 11 ): « Previous1 ... 34 5 67 ... 11Next »

Latest

Lifestyle

Mind & Soul

Trending

Nutrition

Curiosities

Get Weekly updates

Subscribe now